Spesvb

spes, veritas, beatitas

Európa legnagyobb valaha épült erődrendszere

2024. augusztus 31. 16:07 - Spes Avius

Európa legnagyobb valaha épült erődrendszere az úgynevezett Maginot-vonal a két világháború között létesült 1930 és 1932 között (1927-ben megalkotott tervek alapján). Elnevezését André Maginot (1877–1932) francia hadügyminiszterhez kötjük, akinek támogatásával az építkezések megkezdődhettek 1930 tavaszán. Az eredeti elképzelések szerint az Alpoktól egészen a La-Manche-csatornáig létesült volna, védve Franciaország keleti határait mindenhol. Megépítésére a legfőbb ok a németektől való félelem volt, hiszen az 1920-as és 1930-as években a 80 milliós Németország rohamosan erősödött (gazdaságilag majd a 30-as évek elejétől már katonailag is), a franciák pedig tartottak attól, hogy megismétlődik 1914 augusztusa és a német hadsereg lerohanja országukat.

maginot_bejarat.jpg

A kép forrása: militaryhistorynow.com

Az erődrendszer végül nem épült meg végig a tengerpartig csak az Ardennek vonaláig, mert bizonyos katonai vezetők, például Henri Philippe Pétain marsall úgy vélték felesleges, hiszen az Ardennek erdős vonulatai természetes védelmet nyújtanak Franciaország számára, Belgium pedig a franciák szövetségeseként képes ütközőállamként a németek átmeneti feltartóztatásra vagy lassítására a teljes hazai mozgósításig. A politikusok pedig hallgattak rájuk és a rövidebb (ezzel olcsóbb) változat mellett döntöttek.

Végül az erődrendszer teljes hossza 350 km lett, költségvetése összesen ötmilliárd frankot tett ki annak ellenére, hogy a francia parlament eredetileg hárommilliárdot szavazott meg e célra. Ugyanakkor voltak az erődrendszernek ellenzői is, például Charles de Gaulle ezredes (1940-től tábornok), aki úgy gondolta, hogy ezt a rengeteg pénzt inkább harckocsi-fejlesztésekre és katonai repülőgépek gyártására kellene fordítani. Nem hallgattak azonban rá, mert ekkor még befolyása nem közelítette meg az élvobalbeli tisztekét, például az idős Pétain marsall tekintélyét.

Az erődrendszer

A háború kirobbanásakor már minden más európai védővonalnál erősebb és korszerűbb volt a Maginot-vonal, főleg az Elzász-térségben. Az általában 2 km mélységű védvonal itt ugyanis elérte a 20 km mélységet is. A vonal 142 db nagy erődből, 352 db kazamatából, 78 db gyalogsági óvóhelyből, 17 db megfigyelő-központból és 5000 gyalogsági szállásból állt. De voltak benne hosszú, földalatti járatrendszerek (bennük vasúti sínekkel), kórházak, lőszerraktárak, sőt kápolnák egyéb helyiségek is. 

maginot_alagut.jpg

A kép forrása: ww2.incolor.com

Az óriási költséggel megépült építmény-rendszer azonban nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A hitleri német hadsereg 1940 május 10-én villámgyorsan a Sarlóvágás hadműveletben támadta meg harckocsik és légi-desztantosok bevetésével a Benelux államokat (köztük Belgiumot). A németek hamar áttörtek az Ardenneken olyan tehetséges vezetők irányításával mint Heinz Guderian és Erwin Rommel, majd júniusban már francai földön harcoltak. A német csapatok hetek alatt elérték Párizst és 1940 június 14-én már a Champs-Élysées -en masíroztak. A Maginot-vonalat tehát északról megkerülték, majd két oldalról támadva hetek alatt bevették teljes erődvonalát.

maginot_vonal_map.jpg

A kép forrása: haboruk.blog.hu

Bebizonyosodott, hogy igaza volt De Gaulle-nak: a Maginot-vonalra eltékozolt milliárdokat inkább a francai hadsereg páncélos erőire, repülőgép-parkjára és egyéb eszközeinek fejlesztésére kellett volna fordítani.

A második világháború során a franciák a továbbiakban részben partizán-harcokat folytattak a német megszállók ellen (ezek voltak a maquisard csoportok) részben pedig az Angliában szerveződő Szabad Francia Erőkhöz csatlakoztak. Így tett De Guelle is, aki aztán a normandiai partraszálláskor az angolokkal és amerikaiakkal érkezve már ennek élén kezdte meg hadműveleteit hazája felszabadításáért. 

spesvb_allec.jpg

Szólj hozzá!

A bejegyzés trackback címe:

https://spesvb.blog.hu/api/trackback/id/tr2518479317

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása